Wkłady koronowo-korzeniowe

Wkłady koronowo-korzeniowe są stałymi uzupełnieniami protetycznymi stosowanymi w przypadku dużej destrukcji części koronowej zęba przy dobrze zachowanych korzeniach, Warunkiem kwalifikacji zęba do wkładu koronowo-korzeniowego jest prawidłowo przeleczony kanał korzeniowy bez zmian patologicznych w okolicy wierzchołka, a uszkodzenie zęba nie powinno sięgać poniżej brzegu kości. Wkład składa się z części koronowej i korzeniowej, która osadzona jest w odpowiednio przygotowanych kanałach. Wkłady koronowo-korzeniowe służą najczęściej jako umocowanie pojedynczej korony protetycznej lub korony będącej filarem mostu protetycznego.

Wyróżniamy wkłady koronowo-korzeniowe indywidualne i standardowe. Zastosowanie odpowiednich wkładów zależne jest od sytuacji klinicznej. Wkłady indywidualne wykonywane są w pracowni protetycznej po wcześniejszym opracowaniu zęba i pobraniu wycisku u pacjenta, dzięki temu są idealnie dopasowane do kształtu kanału korzeniowego. Najczęściej odlewane są ze stopów stomatologicznych metali nieszlachetnych, mogą być także wykonane ze stopów złota, czy tlenku cyrkonu.

Wkłady standardowe, są fabrycznie przygotowywane i dostosowane do rozmiarów kanału korzeniowego, a ich osadzenie pomija pracę laboratorium protetycznego. Obecnie najczęściej stosowane są wkłady z włókna szklanego osadzane za pomocą odpowiedniego cementu kompozytowego. Niewątpliwą ich zaletą jest duży moduł elastyczności, który jest bardzo zbliżony do parametrów zębiny. Dzięki temu rozkład sił działających na ząb jest bardziej równomierny, ale warunkiem ich zastosowania jest wystarczająca ilość tkanek zęba powyżej linii dziąsła.
Kolejną ich zaletą jest kolor odbudowy zrębu zęba na wkładzie z włókna szklanego zbliżony do koloru zębiny oraz fakt, że światło może przenikać przez tą odbudowę podobne jak przez naturalny ząb.

Wskazania do wzmocnienia zęba wkładem koronowo-korzeniowym:

  • utrata tkanek zęba spowodowana rozległym ubytkiem próchnicowym (po leczeniu endodontycznym),
  • mechaniczne złamanie korony zęba wymagające odbudowy lub wzmocnienia części koronowej,
  • wzmocnienie i przygotowanie zęba pod przyszłą prace protetyczną.

Opinie naszych pacjentów