Uzupełnienia na implantach
Uzupełnienie pojedynczego zęba – pojedynczy ubytek
W przypadku utraty pojedynczego zęba zastosowanie implantu stomatologicznego jest najlepszym sposobem na uzupełnienie powstałego braku. Implant, który zastępuje utracony korzeń przejmuje jego funkcję zapewniając przenoszenie sił żucia na kość, dzięki czemu zapobiega zanikowi kości i tkanek miękkich. Pacjent odnosi wrażenie jakby użytkował własny, naturalny ząb. Korona osadzona na implancie nie różni się od pozostałych zębów pacjenta, zapewniając harmonijny, estetyczny uśmiech. Odbudowa utraconego zęba za pomocą korony na implancie pozwala uniknąć szlifowania sąsiednich zębów w celu wykonania mostu, czy dyskomfortu związanego z protezą wyjmowaną, a utrzymanie higieny nie stanowi problemu.
Części implantu i zęba
- Naturalna korona zęba
- Naturalny korzeń zęba
- Łącznik protetyczny
- Odbudowa protetyczna – korona
- Implant stomatologiczny
Most na implantach – brak kilku zębów
Mosty na implantach pozwalają na uzupełnienie braku większej liczby sąsiadujących ze sobą zębów, przy użyciu implantów stomatologicznych w liczbie mniejszej niż liczba utraconych zębów, co znacznie zmniejsza koszty związane z wykonaniem uzupełnienia. W niektórych sytuacjach pozwala też na wykonanie uzupełnień z ominięciem miejsca, gdzie nie ma wystarczającej ilości kości aby wszczepić implant. Most można wykonać na dwóch lub większej liczbie implantów. Najczęściej wykonuje się mosty uzupełniające 3-4 oparte na dwóch implantach. Most na implantach to świetne i komfortowe rozwiązanie dla osób, które utraciły zęby w odcinku bocznym, pozwalającym pozbyć się niewygodnych protez wyjmowanych. Mosty protetyczne oparte na implantach można wykonać na podbudowie metalowej lub cyrkonowej. zębów w odcinku przednim. Zapewniają nie tylko komfort, ale też naturalny wygląd zębów.
Proteza na implantach – całkowite bezzębie
Zaopatrzenie bezzębia protezą wspartą na implantach zapewnia pacjentom komfort gryzienia dzięki większej stabilności ponadto chroni strukturę kości przed zanikiem przenosząc siły żucia bezpośrednio na kość szczęki i żuchwy.
Odbudowy takie można wykonać na dwa sposoby:
Proteza ruchoma – wyjmowana przez pacjenta. Jej ogromną zaletą jest łatwość wykonywania codziennych zabiegów higienicznych. Implanty służą jak zakotwienia dla precyzyjnych elementów retencyjnych mocujących protezę. Elementami mocującymi mogą być zaczepy kulowe, lokatory, korony teleskopowe lub belka Doldera łącząca implanty. Proteza taka przez swoją stabilność pozwala na rezygnację z pokrywania podniebienia akrylem zwiększając komfort mówienia i odczucie smaku.
Uzupełnienie stałe. Rozwiązanie o wysokiej estetyce, zamocowane bezpośrednio do kilku implantów. Tego rodzaju uzupełnienia może zdjąć tylko lekarz. Stanowi rodzaj mostu odtwarzającego pełen łuk zębowy, najczęściej wykonywane są prace typu All on 6, All on 4 dające pacjentowi poczucie poczucie odzyskania utraconych zębów.