Leczenie endodontyczne Toruń

Leczenie endodontyczne zwane leczeniem kanałowym jest zabiegiem polegającym na usunięciu miazgi będącej w stanie zapalnym z kanału zęba, następnie jego opracowaniu, odkażeniu oraz szczelnym wypełnieniu specjalnym materiałem.

leczenie kanałowe pod mikroskopem

Leczenie kanałowe jest konieczne jeśli:

  • doszło do zainfekowania wnętrza zęba i miazga jest w stanie zapalnym lub jest martwa (towarzyszą temu nieprzyjemne dolegliwości bólowe trwające kilka dni)
  • ząb jest po urazie, uderzeniu, złamaniu i wykazuje objawy uszkodzenia miazgi
  • ząb jest bardzo zniszczony i w celu jego odbudowy konieczna jest praca protetyczna
  • ząb jest starty, np. u osób zgrzytających zębami

Zabiegi endodontyczne można przeprowadzić zarówno u dzieci, jak i dorosłych pacjentów. Zabieg jest bezbolesny, wykonywany w znieczuleniu miejscowym lub w sedacji podtlenkiem azotu wykonywanej w naszej klinice.

 leczenie endodontyczne pod mikroskopem

Korzyści płynące z leczenia kanałowego pod mikroskopem.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem to najnowocześniejsza metoda wykorzystywana w endodoncji. Mikroskop pozwala lekarzowi lepiej zlokalizować i opracować poszczególne kanały zęba, pomaga w odszukaniu kanałów dodatkowych, umożliwia wizualizację kanałów korzeniowych, dostrzeganie przewężeń, obliteracji i perforacji.

Leczenie jest niezwykle precyzyjne oraz skuteczniejsze i trwalsze niż w przypadku metod tradycyjnych. Diagnostyka mikroskopowa umożliwia rozpoznanie i podjęcie właściwego leczenia w przypadku pęknięć i złamań tkanek zęba niewidocznych gołym okiem.

Zabiegi wykonywane w endodoncji mikroskopowej

Pierwotne oraz wtórne leczenie kanałowe

Udrożnianie wąskich oraz zakrzywionych kanałów

Odnalezienie i udrożnienie dodatkowych lub zobliterowanych kanałów

Usuwanie złamanych narzędzi

Usuwanie starych wkładów koronowo-korzeniowych

Zamykanie perforacji

Najczęściej zadawane pytania przez Pacjentów

Czy leczenie kanałowe boli?

Niezwykle ważnym aspektem dla pacjenta jest nowoczesne podejście do leczenia kanałowego. Polega ono na zapewnieniu najwyższych standardów już na pierwszych etapach zabiegu. Mowa tu o zastosowaniu znieczulenia, które znosi ból, dzięki czemu w trakcie procedury leczniczej pacjent czuje komfort oraz użyciu mikroskopu, celem precyzyjnego oczyszczenia zakażonego systemu korzeniowego i jego szczelnego zamknięcia .

Czy ząb leczony kanałowo ma szansę przetrwać?

Dzięki najnowszym technologiom zastosowanym w naszych gabinetach możemy zaplanować estetyczną i co ważne- funkcjonalną odbudowę zęba po leczeniu endodontycznym. Nasi lekarze przeprowadzą Państwa przez poszczególne etapy planowania zabiegów tak, by uzyskać najlepsze wyniki leczenia.

Czy ząb po leczeniu kanałowym już na zawsze musi być ciemniejszy?

Niestety, bardzo często zęby po leczeniu kanałowym ulegają przebarwieniu. Natomiast dzięki ,stosowanym przez naszych lekarzy, materiałom posiadającym najwyższe parametry wytrzymałościowe oraz estetyczne nasi pacjenci mogą cieszyć się odbudową dopasowaną do swoich potrzeb.

Jak wygląda leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe składa się z kilka etapów. Zależnie od sytuacji klinicznej, najczęściej rozpoczyna się ono od wykonania zdjęcia rentgenowskiego zęba, celem oceny anatomii systemu korzeniowego, możliwych trudności związanych z nią czy choćby stanu tkanek otaczających ząb. Następnie przechodzi się do opracowania, oczyszczenia i nadania ostatecznego kształtu kanałom, by finalnie szczelnie je zamknąć leczniczym materiałem.

Czy tylko dorośli mogą podjąć leczenie kanałowe?

Jeśli dojdzie do zakażenia miazgi kanałów w zębach u dzieci, wówczas konieczne jest leczenie kanałowe, które może różnić się w zależności od wieku dziecka oraz stopnia rozwoju, w którym znajduje się ząb. Nasi specjaliści, po dokładnie zebranym wywiadzie oraz rzetelnej ocenie stanu zęba, podejmą właściwą terapię dla dziecka.

Czy zajmują się Państwo usuwaniem pozostawionych w kanale narzędzi, zamykaniem perforacji, powtórnym leczeniem kanałowym?

W naszych gabinetach oferujemy bardzo szeroki zakres działań leczniczych. Podejmujemy się usuwania złamanych narzędzi, zamykaniem perforacji oraz ,jeśli to konieczne, kwalifikujemy pacjentów do powtórnego leczenia kanałowego.

Zobacz również

REENDO

Usuwanie złamanych narzędzi

Zamykanie perforacji