ZALECENIA DLA PACJENTA UŻYTKUJĄCEGO PROTEZY RUCHOME

Zalecenia

Proteza zębowa jest ciałem obcym umieszczonym w jamie ustnej, w związku z tym początkowo może pojawić się zwiększone wydzielanie śliny, upośledzenie smaku i odbioru bodźców termicznych, odruch wymiotny, wrażenie braku miejsca dla języka, przygryzanie warg i policzków. Potrzebna jest zatem cierpliwość i odpowiedni czas adaptacji do nowych protez, może to potrwać od kilku dni do kilku tygodni. Pozytywne nastawienie i wytrwałość zdecydowanie sprzyjają adaptacji.

Protezy funkcjonują inaczej niż zęby pacjenta, potrzeba czasu i wysiłku, aby nauczyć się jeść, mówić i śmiać w protezach. Nowe protezy zawsze będą się różniły od poprzednich, z uwagi na zjawisko „osiadania”. Wynika ono z zaniku podłoża protetycznego czyli kości i tkanek miękkich, na których spoczywa proteza. Do starych protez pacjent już się przystosował, a nowe są jeszcze wyzwaniem dla jamy ustnej. Należy pamiętać, że protezy ruchome nie leżą na podłożu, czyli śluzówce idealnie i nieruchomo. Do całej tej sytuacji muszą się dostosować zarówno tkanki jamy ustnej, jak i mózg, a na to potrzeba czasu i cierpliwości.

 

Protezy powinny być wyjmowane na noc (na ok. 6-8h) i po dokładnym umyciu przechowywane w suchym, czystym pojemniku. Wyjątek stanowi okres adaptacji do protez przez pierwsze dwa tygodnie, przez ten czas protezy użytkujemy całodobowo, wyjmując tylko do umycia. Po tym czasie bezwzględnie zachowujemy przerwę nocną w użytkowaniu.

 

Po każdym posiłku zaleca się wyjęcie protezy, oczyszczenie  jej strumieniem ciepłej wody, a następnie umycie specjalną szczoteczką do protez zębowych . Do mycia używamy szarego mydła, płynu do naczyń albo specjalnej pasty do protez, nie należy stosować zwykłych past do zębów, są zbyt szorstkie. Zęby  własne, po wyjęciu protezy szczotkujemy odpowiednią pastą, natomiast błonę śluzową oraz grzbiet języka należy delikatnie masować miękką szczoteczką (inną niż do protez) w celu oczyszczenia i pobudzenia krążenia. Protezę zakładamy zawsze do oczyszczonej jamy ustnej.

Zmienia się sposób spożywania posiłków. Pożywienie należy kroić na mniejsze kęsy. Gryzienie i odgryzanie odbywa się za pomocą zębów bocznych, starajmy się gryźć obustronnie, co zapobiega  wyważaniu protez. W zasadzie zęby przednie mają funkcję estetyczną i fonetyczną, nie uczestniczą w odgryzaniu. Unikajmy pokarmów ciągnących się i bardzo twardych. Problemy te z czasem będą się zmniejszać.

W okresie adaptacyjnym mogą pojawić  się kłopoty z wymową. Pomocne będzie, czytanie na głos, zwiększenie częstotliwości rozmów oraz głośne i powolne artykułowanie słów podczas rozmowy.

Stopniowo wszystkie  trudności będą się zmniejszać, ale żeby tak się stało protezy muszą być  regularnie noszone. Pamiętajmy, że nie uda nam się zaakceptować  ani dopasować protezy jeśli będziemy ją wkładać jedynie okazjonalnie.

Leczenie protetyczne nie kończy się w momencie oddania gotowej protezy, idealne dopasowania wymaga nierzadko wielu wizyt. Aby umożliwić lekarzowi precyzyjne odnalezienie i skorygowanie miejsc ucisku konieczne jest noszenie protezy na 2 godziny przed wizytą. Dokonywanie korekt drobnymi krokami przynosi najlepsze efekty, natomiast zbyt pospieszne korygowanie może prowadzić do pogorszenia stabilizacji protezy Pod żadnym pozorem nie należy wykonywać korekt samodzielnie.

Niezbędne są wizyty kontrolne, co pół roku, nawet jeśli nie występują żadne dolegliwości.

W przypadku uszkodzenia protezy (złamanie, wypadnięcie zęba) nie należy jej używać, ani samodzielnie naprawiać, lecz osobiście zgłosić się do lekarza w celu ustalenia przyczyny uszkodzenia i naprawy.

Z uwagi na proces osiadania protez związany z zanikiem podłoża protetycznego oraz starzenie się materiałów należy je wymieniać co 5 lat.

W przypadku pytań lub potrzeby umówienia wizyty, prosimy o kontakt telefoniczny. 518 582 292