ZALECENIA PO WSZCZEPIENIU IMPLANTÓW

Implanty zębowe – Zalecenia po zabiegach

  • Należy unikać jakiegokolwiek wysiłku fizycznego w pierwszych dniach po zabiegu wstawienia implantu. Nie można uprawiać sportów przez pierwszy miesiąc od zabiegu. Wszczepienie implantu jest mocno inwazyjnym zabiegiem i obciążeniem dla organizmu, wzmożony wysiłek fizyczny może w znacznym stopniu utrudnić prawidłowe gojenie się rany, a nawet doprowadzić do poważnego krwotoku.
  • Należy całkowicie powstrzymać się od picia i jedzenia przez pierwszych kilka godzin od zabiegów. Bardzo istotne jest odczekanie z przyjmowaniem jakichkolwiek pokarmów do ustąpienia efektów znieczulenia miejscowego – podczas żucia możemy poważnie pogryźć sobie policzki i język, nie będziemy nawet czuli, że poważnie się ranimy, jedyna oznaką tego może być silne krwawienie.
  • Przez pierwszy miesiąc należy stosować się do miękkiej diety. Przez pierwszy tydzień można przyjmować jedynie półpłynne pokarmy. W miarę odbudowy tkanki kostnej można spożywać coraz twardsze pokarmy.
  • Okolice implantacji można schładzać zimnymi okładami – dostępnymi w aptece żelowymi torebkami lub kostkami lodu przykładanymi do policzka.
  • Należy zachować bezwzględnie perfekcyjna higienę jamy ustnej, należy płukać jamę ustną zalecanymi przez implantologa płynami. Należy bardzo uważać na okolice wszczepienia implantu – nie szczotkować ich do czasu zdjęcia szwów, zmienić szczoteczkę na bardzo miękką. Po zdjęciu szwów należy bardzo delikatnie masować miejsce wszczepienia implantu.
  • Należy unikać żucia miejscem wszczepienia implantu aż do czasu całkowitego zagojenia się ran i przyjęcie implantu zębowego.
  • Obowiązkowo trzeba przyjmować wszystkie przepisane przez implantologa leki – zminimalizujemy w ten sposób wystąpienie powikłań i stanów zapalnych.
  • Należy bezwzględnie wyeliminować na czas 2 tygodni po zabiegu takie używki jak papierosy i alkohol.