Mosty Adhezyjne – „Maryland”

Mosty adhezyjne tzw. Maryland, to stałe odbudowy protetyczne uzupełniające pojedyncze braki zębowe w odcinku przednim. Pozwalają uzyskać doskonałe efekty estetyczne bez ingerencji w zęby sąsiednie, czyli bez ich szlifowania. Istotą metody jest odbudowa brakującego zęba materiałem kompozytowym o podwyższonej wytrzymałości i zamocowanie go do powierzchni podniebiennych bądź językowych zębów sąsiednich za pomocą bardzo wytrzymałych włókien szklanych.

Trwałość

Mają jednak ograniczoną trwałość i wytrzymałość, dlatego najczęściej wykonywane są jako uzupełnienia tymczasowe. Często stosujemy je u pacjentów po implantacji w okresie wgajania implantu, czyli oczekiwania na osseointegrację, u dzieci i młodzieży przed zakończeniem wzrostu. W sytuacjach nagłych, np. złamanie zęba tuż przed ważnym wydarzeniem życiowym możliwe jest wykonanie takiej odbudowy na jednej wizycie, co daje czas na zaplanowanie docelowego leczenia.

Ograniczenia w zastosowaniu

Istnieją pewne ograniczenia w zastosowaniu tego rozwiązania protetycznego. Przeciwwskazaniem są niektóre wady zgryzu oraz zgrzytanie zębami. W przypadku osób z dużą tendencją do rozwoju próchnicy należy wziąć pod uwagę utrudnienia w utrzymaniu higieny.
Podsumowując, mosty adhezyjne to świetne rozwiązanie tymczasowe, zwłaszcza, że po jego usunięciu zęby sąsiednie są nietknięte.

Opinie naszych pacjentów