ZALECENIA PO USUNIĘCIU ZĘBA
Usunięcie zęba
- Tampon założony w miejscu usuniętego zęba należy zagryźć i trzymać przez około 30 minut w celu wytworzenia i utrzymania skrzepu. Po upływie wskazanego czasu usunąć tampon z jamy ustnej.
- Przez 2 godziny po ekstrakcji należy wstrzymać się od picia i spożywania pokarmów.
- Nie przyjmować pokarmów w czasie działania znieczulenia.
- W celu zmniejszenia obrzęku tkanek miękkich i bólu, po zabiegu należy stosować zimne okłady na policzek i (lub) wargi w zależności od okolicy usuniętego zęba. Do zimnych okładów można zastosować:specjalne kompresy przystosowane do zamrażania, które można nabyć w aptece, zamrożoną butelkę plastikową z wodą owiniętą w ściereczkę lub mały ręcznik.
- Płyny i pokarmy spożywane w ciągu 48 godzin po ekstrakcji powinny być chodne, nie gorące, przeciwdziała to powstawaniu obrzęków i wystąpieniu krwawienia z zębodołu, nie należy pić przez słomkę.
- Pierwsze mycie zębów może nastąpić po 12 godzinach od zabiegu, przy czym płukanie jamy ustnej należy wykonać bardzo ostrożnie. Nie wolno dotykać rany.
- Po upływie 24 godzin zacząć delikatnie płukać jamę ustną gotowymi preparatami takimi jak Eludril, Corsodyl lub przygotowanym samodzielnie chłodnym naparem z szałwii, lekko osoloną wodą, roztworem wody utlenionej (1 łyżka stołowa wody utlenionej na pół szklanki wody). Należy pamiętać, że dynamiczne płukanie może uszkodzić delikatny skrzep.
- Przez 48 godzin należy unikać wysiłku fizycznego i przebywania w wysokich temperaturach. Prowadzi to do nadmiernego krwawienia i nasilonego bólu.
- Nie wskazane jest palenie papierosów do 24 godzin po zabiegu.
- W przypadkach bólu po ekstrakcji należy: zastosować leki przeciwbólowe np.: Ibuprofen czy Pyralginę. Jeżeli ból utrzymuje się dłużej niż 3 dni, należy zgłosić się do lekarza, ponieważ może być to objawem suchego zębodołu (w wyniku wypłukania skrzepu z zębodołu)
- Jeżeli po ekstrakcji pojawią się inne, niepokojące Państwa objawy należy skontaktować się z lekarzem
Chirurgiczne usuwanie zębów
- Podstawowe zalecenia – patrz: zalecenia po usunięciu zęba. Ponadto:
- Po dłutowaniu znacznie częściej dochodzi do obrzęku okolicznych tkanek, co nasila się w drugiej dobie po ekstrakcji. Obrzęk może utrzymywać się do tygodnia. Zimne okłady zmniejszają dolegliwości. Wskazane jest również jedzenie zimnych półpłynnych pokarmów (lody) w pierwszej dobie.
- U niektórych pacjentów może pojawić się zasinienie tkanek w okolicy zabiegu, które ustępuje samoistnie po 7-14 dniach. W celu szybszego wchłaniania wysięków można zastosować uszczelniacze naczyń krwionośnych, np. rutinoscorbin, wit.C.
- Może dojść do szczękościsku (zwłaszcza w przypadku ekstrakcji zębów mądrości), czyli ograniczenia otwierania ust. Jest to normalna sytuacja, która jest wynikiem obrzęku tkanek i która ustępuje po 5-10 dniach po zabiegu.
- Czasem może wystąpić podwyższona temperatura ciała do 37 stopni C.
- Należy stosować się do zaleceń lekarza, zwłaszcza w kwestii przyjmowania przepisanych leków. Popijać je dużą ilością wody, a jeśli tabletki wywołują nudności – to przyjmować je z niewielką ilością pokarmu.
- W razie przedłużających się krwawień, gorączki, nasilającego się bólu czy obrzęku po 3 dobie należy skontaktować się z lekarzem stomatologiem.
- Po 7 dniach należy zgłosić się na wizytę w celu usunięcia szwów zabezpieczających ranę.
W przypadku pytań lub potrzeby umówienia wizyty, prosimy o kontakt telefoniczny 581 582 292