Diagnostyka radiologiczna

W stomatologii podobnie jak w każdej innej dziedzinie medycyny prawidłowa diagnoza jest podstawą dla ustalenia właściwego procesu leczenia. Jednym z jej elementów, niezwykle istotnych w przypadku leczenia stomatologicznego jest diagnostyka radiologiczna.

W tym celu, w zależności od potrzeb wykonujemy zdjęcia zębowe, pantomograficzne oraz tomografię stożkową (CBCT), która daje największe możliwości diagnostyczne.

Każdy pacjent otrzymuje badanie na płycie CD/DVD w postaci cyfrowej.

CENNIK USŁUG

RTG punktowe 50 zł
RTG pantomograficzne 120 zł
Tomografia CBCT punktowa 200 zł
Tomografia  CBCT szczęki lub żuchwy 250 zł
Tomografia CBCT szczęki i żuchwy 350 zł
rentgen zębów toruń
zdjęcie zęba toruń

Tomografia komputerowa zębów w stomatologii

Tomografia wiązki stożkowej (Cone-Beam Computed Tomography, CBCT) nazywana też tomografią zębów lub tomografią szczęki jest nowoczesną metodą obrazowania radiologicznego, w której dzięki oprogramowaniu poprzez złożenie setek obrazów dwuwymiarowych powstaje obraz trójwymiarowy.

Tomografia stomatologiczna pozwala uzyskać bardzo precyzyjne informacje niezbędne w planowaniu leczenia implantologicznego, protetycznego czy kanałowego pod mikroskopem. Dzięki tomografii jesteśmy w stanie dostrzec zmiany patologiczne toczące się w tkankach okołowierzchołkowych, kościach wyrostka zębodołowego, zatokach szczękowych, które nie zawsze są widoczne na dwuwymiarowych
zdjęciach RTG.

Nowoczesny sprzęt, który wykorzystujemy w naszym gabinecie pozwala zminimalizować dawkę promieniowania, a personel zawsze dostosowuje ją do indywidualnych potrzeb diagnostycznych pacjenta.

Zapraszamy do kontaktu w celu wykonania profesjonalnej diagnostyki radiologicznej

Rentgen zębów – Toruń - MK Stomalogia

Procedury radiologiczne, które możemy wykonać przy zastosowaniu naszego sprzętu:

  • Tomografia obu szczęki i żuchwy

  • Tomografia szczęki lub żuchwy

  • Tomografia punktowa – obejmuje mały, wybrany obszar 5×5 cm

  • Tomografia zatok szczękowych

Wszystkie te procedury mogą być wykonane w wysokiej lub niskiej rozdzielczości, w zależności od potrzeb. Dla wstępnej diagnostyki często wykonujemy tomografię niskodawkową obejmującą szczękę i żuchwę, która przy dawce takiej samej jak zdjęcie pantomograficzne daje nam dużo więcej informacji.

Czy należy obawiać się diagnostyki radiologicznej?

Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że promieniowanie rentgenowskie jest obecne w sposób naturalny w naszym otoczeniu i codziennie je pochłaniamy. Trzy czwarte dawki promieniowania pochodzi ze źródeł naturalnych, a tylko 1/4 ze źródeł sztucznych.

Główną przyczyną jest radon – gaz promieniotwórczy wytwarzany w skałach, glebie i materiałach budowlanych. Mieszkaniec Polski codziennie przyjmuje około 6,8 µSv promieniowania, a podczas pięciogodzinnego lotu samolotem otrzymujemy– około 40 µSv. Jesteśmy również napromieniowywani podczas oglądanie telewizji, godzina emisji to dawka 1-2,5 µSv.

Przykłady dawek w radiologii stomatologicznej i porównanie z tradycyjną tomografią komputerową KT:

  • Zdjęcie zębowe – 5 µSv – mniej niż jeden dzień promieniowania naturalnego.
  • Zdjęcie pantomograficzne lub tomografia CBCT niskodawkowa -12 µSv – dwa dni promieniowania naturalnego.
  • Tomografia CBCT wysokiej rozdzielczości pole 10×10 cm – 80 µSv – 2 pięciogodzinne przeloty samolotem, czyli na Wyspy Kanaryjskie i z powrotem lub 12 dni promieniowania naturalnego.
  • Mammografia – 400 µSv – 7 tygodni promieniowania naturalnego.
  • Tradycyjna tomografia KT głowy – 2000 µSv – 8 miesięcy promieniowania naturalnego.
  • Tradycyjna tomografia KT brzuch i miednica, bez kontrastu – 10 000 µSv – 3 lata promieniowania naturalnego.

Możliwość wykonania radiologicznej proponujemy także pacjentom z innych gabinetów stomatologicznych. W przypadku pacjentów kierowanych na zdjęcia rtg do naszej kliniki prosimy o dostarczenie skierowania z dokładnie sprecyzowanym celem i rodzajem badania.