Wybielanie zębów – na czym polega?
Wybielanie zębów jest zabiegiem z zakresu stomatologii estetycznej pozwalającym na zmianę koloru zębów na jaśniejszy bez ingerencji mechanicznej w tkanki zęba. Proces wybielania polega na stopniowym utlenianiu barwników pod wpływem nadtlenku wodoru przenikającego przez szkliwo aż do zębiny.
Z tego powodu powolne wybielanie preparatami o niższym stężeniu zapewnia większe bezpieczeństwo i lepszą kontrolę wykonywanego zbiegu. W USA 92 % stomatologów spośród badanych przez Clinical Research Associates stwierdziło, że stosują metodę NOCNEGO WYBIELANIA NAKŁADKOWEGO , jako najbezpieczniejszą, najmniej obciążoną ryzykiem powikłań i dającą najlepsze efekty.
Wybielanie zębów często staje się alternatywą dla szlifowania pod korony czy licówki.
Niestety nie wszystkie przebarwienia poddają się utlenieniu np. przebarwienia po leczeniu tetracyklinami. Odrębnego postępowania wymagają także zęby martwe.
Nie jest możliwe dokładne zaplanowanie koloru, jaki uda się uzyskać, gdyż reakcja na środki wybielające jest osobnicza, zależy od struktury szkliwa i szeregu aspektów związanych z dietą i higieną jamy ustnej. Zęby zwykle wybielają się wolniej w części zbliżonej do dziąseł. Naturalny kolor zęba jest również ciemniejszy przy dziąsłach.
Należy pamiętać, że uzupełnienia kompozytowe ani odbudowy protetyczne nie ulegają wybielaniu. Wymagają wymiany po zakończeniu procesu wybielania.
Przed podjęciem decyzji o wybielaniu zębów konieczne jest badanie jamy ustnej i w razie potrzeby przygotowanie pacjenta do zabiegu.
Wybielać można tylko zęby zdrowe, nie wolno nakładać preparatów wybielających na ubytki próchnicowe. Należy zabezpieczyć wszelkie nieszczelności i ubytki a by uniknąć poważnych powikłań ze strony miazgi.
Przed wybielaniem konieczne jest wykonanie higienizacji czyli usunięcie kamienia nazębnego i sadów oraz wyleczenie stanów zapalnych dziąseł.
Podczas wybielania zębów i dwa dni po zakończeniu obowiązuje „Biała Dieta” i wykluczenie pokarmów i płynów barwiących. Zdecydowanie należy zrezygnować z palenia papierosów, także elektronicznych.
Kolor po zabiegu stabilizuje się 2 tygodnie i po tym okresie można przystąpić do ewentualnej wymiany wypełnień czy leczenia zachowawczego i protetycznego. Przejściowo na powierzchni zębów mogą pojawić się białe, matowe plamki, które znikają samoistnie w ciągu 1-2 dni i wynikają z przejściowego odwodnienia.