Pogłębienie przedsionka
Przedsionek jamy ustnej to przestrzeń między wargami, a wyrostkiem zębodołowym z zębami.
Płytki przedsionek jamy ustnej w połączeniu z wąską strefą dziąsła przyczepionego może mieć niekorzystny wpływ na stan przyzębia. Współistniejące nieprawidłowe przyczepy wdzidełek i mięśni mogą wywoływać objaw pociągania (pull syndrome) dziąsła, co prowadzi do jego zaniku i odsłaniania korzeni zębów. Sprzyja też zaleganiu resztek pokarmowych i utrudnia higienę, co sprzyja powstawaniu stanów zapalnych i recesji dziąsłowych. W przypadku bezzębia może znacząco utrudnić użytkowanie protez zębowych.
Zabieg pogłębienia przedsionka
Zabieg pogłębienia przedsionka wykonywany jest zwykle w gabinecie stomatologicznym, w znieczuleniu miejscowym. Tylko w niektórych, skrajnych przypadkach wymagana jest hospitalizacja.
Zabieg modelowania przedsionka polega na nacięciu błony śluzowej dna przedsionka, ułożeniu jej w odpowiedniej pozycji i zaopatrzeniu szwami.
Leczenie jest niezwykle precyzyjne oraz skuteczniejsze i trwalsze niż w przypadku metod tradycyjnych. Diagnostyka mikroskopowa umożliwia rozpoznanie i podjęcie właściwego leczenia w przypadku pęknięć i złamań tkanek zęba niewidocznych gołym okiem.