ZALECENIA DLA PACJENTÓW UŻYTKUJĄCYCH UZUPEŁNIENIA STAŁE

1. Bezpośrednio po zacementowaniu koron lub mostów należy powstrzymać się od spożywania pokarmów przez 2 godziny

 

2. Pojedyncze korony należy traktować jak własne zęby, używając standardowo szczoteczki do zębów i nici dentystycznych

 

3. W przypadku mostów pomiędzy błoną śluzową, a tzw. przęsłem mostu występuje przestrzeń, którą należy oczyszczać za pomocą specjalnych nici Super Floss. Dzięki sztywnej końcówce łatwo przeciągnąć nić pod przęsłem mostu, a pogrubiony, gąbczasty odcinek doskonale usunie osady z trudno dostępnych miejsc

4. Okolica przydziąsłowa jest miejscem, w którym w pierwszej kolejności zaczyna gromadzić się płytka nazębna, ponadto stanowi miejsce połączenia korony z własnym zębem. Należy dokładnie oczyszczać tą okolicę aby nie dopuścić do rozwoju próchnicy w obrębie korzenia.

5. Dużym ułatwieniem jest stosowanie irygatora wodnego- urządzenie czyszczące zęby pod ciśnieniem, strumień płynu masuje dziąsło i oczyszcza trudno dostępne miejsca

6. Należy pamiętać o własnych zębach, zwłaszcza sąsiadujących z koroną protetyczną i profilaktyce fluorkowej w celu zapobiegania powstania próchnicy wtórnej

7. Pacjenci użytkujący protezy stałe powinni pamiętać o konieczności wizyt kontrolnych (co 6 miesięcy), w celu oceny stanu protez, własnych zębów całej jamy ustnej oraz regularnego usuwania złogów nazębnych (kamienia i osadów).