• Protetyka Top

Profilaktyka

Profilaktyka stomatologiczna obejmuje wszelkie działania mające na celu zapobieganie rozwojowi chorób zębów i dziąseł.

Zaczyna się w domu, od codziennego dbania o higienę jamy ustnej. Niezbędne informacje na ten temat pacjenci otrzymają w gabinecie stomatologicznym. Lekarz lub wykwalifikowana higienistka, pomogą w doborze odpowiedniej szczoteczki, pasty oraz zaproponują właściwą metodę szczotkowania zębów, uzupełnioną o stosowanie nici dentystycznych, szczoteczek międzyzębowych, irygatorów i płukanek dentystycznych.
Proponujemy Państwu możliwość przetestowania działania szczoteczki elektrycznej z jednoczesnym instruktażem prawidłowego jej stosowania. Nasz gabinet bierze udział w Programie testowania szczoteczki elektrycznej TEST DRIVE ORAL B.
Niezmiernie ważne są regularne wizyty kontrolne, które pozwalają wychwycić na wczesnym etapie, pojawiające się zagrożenia i nieprawidłowości.
Dbanie o higienę jamy ustnej nie kończy się jednak w domu. Dla utrzymania zdrowia jamy ustnej niezwykle ważne są regularne wizyty kontrolne. Powinny się odbywać co 6 miesięcy, podobnie jak usuwanie złogów nazębnych.

Najczęstszą przyczyną powstawania kamienia nazębnego jest niedostateczna higiena, już po kilkudziesięciu godzinach od szczotkowania zębów zaczyna się mineralizacja płytki nazębnej, czyli niedoczyszczonych resztek pokarmu, bakterii i ich produktów przemiany materii.
Jednak tendencja do  odkładania  kamienia jak i szybkość jego powstawania są cechami indywidualnymi, w znacznym stopniu uwarunkowanymi składem śliny.
Czynnikiem zdecydowanie przyspieszającym odkładanie kamienia nazębnego jest palenie tytoniu.

Kamień nazębny może stanowić duże zagrożenie dla zdrowia naszej jamy ustnej.
Jest on przyczyną zapalenia dziąseł, które nie leczone może przerodzić się w zapalenia przyzębia.
Zapalenie przyzębia to już poważny stan objawiający się zanikiem kości, brzegu dziąseł, rozchwianiem i utratą zębów.
Usunięcie kamienia nazębnego wymaga profesjonalnego oczyszczenia w gabinecie stomatologicznym.

Skaling

Polega na usuwaniu kamienia nad i poddziąsłowego przez lekarza lub higienistkę. Zabieg wykonywany jest za pomocą skalera ultradźwiękowego. Specjalna końcówka chłodzona wodą wprawiana jest w niewidoczne drgania poprzez ultradźwięki i rozbija kamień bez uszkadzania szkliwa.
Zabieg jest z reguły bezbolesny, jedynie w przypadku obecności stanu zapalnego dziąseł lub w przypadku odsłoniętych szyjek mogą pojawić się dolegliwości bólowe. W takim przypadku zabieg można wykonać w znieczuleniu miejscowym.
Po skalingu zęby są polerowane za pomocą szczoteczek i past do polerowania zębów (polishing), co daje przyjemne uczucie świeżości i czystości. Zabieg powinien być wykonywany co 6 miesięcy, a u osób z zapaleniami przyzębia zgodnie z  zaleceniami lekarza.

Piaskowanie

Jest to zabieg dentystyczny polegający na usunięciu osadów nazębnych i nieestetycznych przebarwień powstałych od kawy, herbaty, papierosów. Piaskowanie wykonywane jest za pomocą specjalnego urządzenia – piaskarki, która emituje strumień sprężonego powietrza wraz z delikatnym proszkiem ścierającym. Często jest zabiegiem uzupełniającym skaling, pozwala wyczyścić przestrzenie międzyzębowe oraz wąskie szczeliny, do których nie dotrą inne narzędzia. Zabieg piaskowania jest  bezbolesny i bezpieczny, zalecany jest minimum dwa razy w ciągu roku, co jednak w dużej mierze zależy od indywidualnych potrzeb.
Zarówno po skalingu, jak i piaskowaniu zalecane jest lakierowanie preparatem fluorowym, co zapobiega nadwrażliwości i próchnicy.

Lakowanie

Lakowanie to całkowicie bezbolesny zabieg profilaktyczny dedykowany najmłodszym pacjentom. Polega na wypełnieniu bruzd i zagłębień występujących na powierzchniach zgryzowych zębów trzonowych i przedtrzonowych światłoutwardzalnym lakiem szczelinowym, po wcześniejszym dokładnym ich oczyszczeniu.
Duża głębokość i niewielka szerokość bruzd często nie pozwalają na ich  skuteczne oczyszczanie, co sprzyja zaleganiu bakterii i rozwojowi  procesu próchnicowego

Lak zabezpiecza młody ząb przed dostępem i zaleganiem pokarmu (głównie cukru!) i utrudnia powstanie próchnicy. Najlepsze efekty uzyskuje się, gdy zabieg lakowania przeprowadza się bezpośrednio po wyrżnięciu zęba.  Prawidłowo przeprowadzony zabieg zmniejsza ryzyko rozwoju próchnicy na powierzchniach żujących nawet o 90%.
Podczas kolejnych wizyt kontrolnych stomatolog będzie kontrolować szczelność laku.


Lakierowanie - fluoryzacja kontaktowa

Fluoryzacja jest stomatologicznym zabiegiem profilaktycznym, jest to zabieg bezbolesny i polega na zaaplikowaniu na oczyszczone zęby preparatu (w postaci lakieru lub pianki) zawierającego odpowiednią dawkę fluoru.
Fluor odgrywa ogromną rolę w profilaktyce przeciwpróchnicowej. Szkliwo naszych zębów zbudowane jest z hydroksyapatytów. Fluor wchodzi w reakcję z hydroksyapatytami szkliwa, w wyniku czego powstają znacznie bardziej odporne na działanie kwasów fluoroapatyty. Dzięki temu znacząco wzrasta odporność zębów na rozwój próchnicy.
Zabieg zalecany jest jako profilaktyka przeciwpróchnicowa u dzieci, osób z utrudnioną higieną jamy ustnej np. podczas noszenia aparatów ortodontycznych,  a także u osób dorosłych z większą podatnością na próchnicę.
Stosowanie preparatów fluoru doskonale się sprawdza w profesjonalnej terapii nadwrażliwości zębiny. Dwu-czterokrotne lakierowanie wrażliwych zębów, co kilka dni, zmniejsza lub likwiduje nadwrażliwość na dłuższy czas.

Zalecenia po lakierowaniu:

1. Nie jeść i nie pic przez godzinę
2. Należy unikać twardych pokarmów, aby lakier jak najdłużej utrzymał się na zębach
3. W dniu lakierownia rezygnujemy z wieczornego mycia zębów
4. Niewskazane jest picie kwaśnych sków i napojówProjekt i wykonanie Pollyart

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.