Wkłady koronowe

Wkłady koronowe to kosmetyczne uzupełnienia protetyczne będące alternatywą dla wypełnień wykonywanych metodą bezpośrednią w gabinecie stomatologicznym. Wykonuje się je w przypadku rozległych ubytków próchniczych zazwyczaj w zębach trzonowych i przedtrzonowych. W zależności od rozległości odbudowy wynikającej z uszkodzenia tkanek zęba wyróżniamy:

 

  • Inlay – odbudowa nie obejmuje żadnego guzka zęba,
  • onlay – odbudowa pokrywa część guzków zęba, alternatywa dla korony
  • overlay – odbudowa pokrywa całą górną warstwę zęba, alternatywa dla korony

Dwie wizyty

Wykonanie wkładu koronowego wymaga dwóch wizyt. Podczas pierwszej po oczyszczeniu zęba z próchnicy lekarz nadaje ubytkowi odpowiedni kształt, pobiera wycisk, a ząb zabezpiecza opatrunkiem. Na następnej wizycie gotowa odbudowa osadzana jest w ubytku za pomocą specjalnego cementu.

Ponieważ wkłady koronowe są wykonywane na podstawie wycisku, w warunkach laboratoryjnych, możliwe jest idealne odwzorowanie kształtu zęba, uwzględniającego naturalne bruzdy, guzki, oraz powierzchnie styczne. Dzięki temu możliwe jest doskonałe dopasowanie odbudowy do zębów sąsiednich i przeciwstawnych.
Zastosowanie wkładu koronowego pozwala zredukować zjawisko skurczu polimeryzacyjnego występującego w odbudowach kompozytowych, a specjalnemu procesowi polimeryzacji w laboratorium są też twardsze i trwalsze niż zwykłe wypełnienia.

Można je wykonać z materiałów kompozytowych, ceramiki, złota.

Tego typu wypełnienia sprawdzą się w przypadkach rozległych ubytków próchnicowych, po leczeniu kanałowym, przy znacznym starciu zębów bocznych, gdy konieczna jest odbudowa kilku zębów obok siebie.

Przeciwwskazaniem do ich wykonywania jest bardzo duże zniszczenie korony zęba. Kiedy w dobrym stanie pozostał tylko korzeń zęba i niewielka część korony, należy po przeleczeniu endodontycznym wykonać wkład koronowo-korzeniowy i koronę protetyczną.

Opinie naszych pacjentów