USUWANIE ZŁAMANYCH NARZĘDZI

Usuwanie

Złamanie narzędzia w kanale jest dość częstym powikłaniem podczas leczenia.
Anatomia kanałów jest złożona, często są one bardzo cienkie i pozakrzywiane. W każdym z tych przypadków może dojść do zaklinowania pilnika i jego złamania. Narzędzie takie jest trudne lub niemożliwe do usunięcia bez użycia mikroskopu. Mikroskop ułatwia lokalizację złamanego narzędzia a odpowiednie końcówki ultradźwiękowe służą do jego usunięcia. W niektórych przypadkach pomimo ogromnej wiedzy i zaangażowania jest to niemożliwe. W takiej sytuacji należy podjąć próbę ominięcia narzędzia i wypełnieniu kanału. Gdy powyższe metody zwiodą można podjąć próbę resekcji wierzchołka korzenia zęba czyli odcięcia fragmentu z zaklinowanym narzędziem.

NAPISZ DO NAS

Opinie naszych pacjentów