Sedacja podtlenkiem azotu
(Gaz rozweselający)

Sedacja, potocznie nazywana gazem rozweselającym obniża poziom stresu związany z wizytą u dentysty zarówno u małych jak i dużych pacjentów, wywołując stan przyjemnego odprężenia i rozluźnienia, przy jednoczesnym zmniejszeniu uczucia bólu.

Stan uspokojenia uzyskuje się poprzez wdychanie gazu rozweselającego za pomocą specjalnej maseczki dopasowanej rozmiarem do wielkości nosa.

Lekarz stomatolog przez cały czas trwania zabiegu kontroluje dawkę wdychanego gazu i dostosowuje ją do potrzeb leczenia oraz stanu pacjenta. Leczenie w sedacji wymaga powstrzymania się od jedzenia na trzy godziny przed wizytą oraz z uwagi na konieczność oddychania przez nos zadbania o jego drożność.

Działanie mieszaniny tlenu i podtlenku azotu na organizm może się nieco różnić u każdego pacjenta, ale generalnie sprowadza się do efektu rozluźnienia i uspokojenia przy jednocześnie pełnym zachowaniu świadomości i odruchów. Znika zdenerwowanie, pojawiają się przyjemne myśli. Napięcie i strach, zastępuje śmiech i gadatliwość lub przeciwnie – wyciszenie i milczenie. Zrelaksowany pacjent dużo lepiej toleruje podanie znieczulenia, leczenie stomatologiczne, a nawet zabieg chirurgiczny. Sedacji może również towarzyszyć efekt niepamięci wstecznej – pacjent  zapomina o niemiłych dla siebie wrażeniach.

Po zakończeniu zabiegu pacjent przez kilka minut oddycha czystym tlenem, dzięki czemu wychodząc z gabinetu nie odczuwa już żadnych efektów sedacji i może kontynuować codzienne aktywności.

Najlepiej na sedację reagują pacjenci, którzy nie doświadczyli jeszcze nieprzyjemnych zabiegów i nie zdążyli się zrazić do ewentualnego leczenia. Rekomenduję użycie gazu u wszystkich dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze stomatologiem, aby leczenie zawsze kojarzyło się im z niezwykłą przygodą, w czasie której „odwiedzają” swoje ulubione bajki. Sedacja jest też często jedynym ratunkiem dla dzieci z dentofobią, które doświadczyły bólu i strachu związanego z wizytami w gabinecie. Ponowne zdobycie zaufania pacjenta bywa powolne, może wymagać kilku spotkań. Ze swojej strony wspieramy ten proces cierpliwością i empatią, natomiast do rodziców kierujemy prośbę o rozmowę z dzieckiem w celu pozytywnego nastawienia do leczenia, bez przekazywania własnych lęków.

Ważne jest by dziecko mogło się mentalnie przygotować na stawiane przed nim zadania.

Jeśli zastanawiacie się Państwo czy gaz rozweselający jest odpowiedzią na Wasze dylematy, zapraszamy na wizytę adaptacyjną, podczas której postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania.