Plastyka wędzidełka wargi i języka

Wędzidełka warg i języka to pasma tkanki łączące wargę lub język z wyrostkiem zębodołowym. Wędzidełko może być przyczepione nieprawidłowo, wiążą się z tym nierzadko nieprawidłowości takie jak: wędzidełka położone zbyt blisko zębów, zbyt krótkie lub grube. W praktyce stomatologicznej spotyka się różnego rodzaju wady rozwojowe wędzidełek warg. Wśród nich najczęściej obserwuje się wrodzony przerost wędzidełka lub jego nieprawidłowy przyczep, rzadziej niedostateczne wykształcenie.

Nisko przyczepione wędzidełko wargi górnej lub jego przerost są przyczyną powstania diastemy prawdziwej czyli przerwy między górnymi jedynkami.

Nieprawidłowy przyczep lub zbyt krótkie wędzidełko, może mieć szkodliwy wpływ na przyzębie. Pociąganie dziąsła i brodawek międzyzębowych powoduje cofanie się dziąseł i odsłanianie korzeni zębowych.

Ukształtowanie wędzidełka

Źle ukształtowane wędzidełko może powodować wady wymowy, wpływać na nieprawidłowe ustawienie zębów czy problemy z dopasowaniem i utrzymaniem protez ruchomych.

Plastyka wędzidełka jest zabiegiem mikrochirurgicznym, wykonywanym w znieczuleniu miejscowym.  Polega na podcięciu wędzidełka w odpowiednim miejscu i przytwierdzeniu go we właściwej pozycji za pomocą szwów. Szwy usuwane są po około siedmiu dniach.