Stomatologia dziecięca

Stomatologia dziecięca (pedodoncja, stomatologia wieku rozwojowego) to specjalność zajmująca się diagnostyką, leczeniem, profilaktyką chorób zębów, przyzębia oraz jamy ustnej u najmłodszych Pacjentów.

Stomatologia, pediatria i psychologia

Stomatologia dziecięca to wyjątkowa dziedzina, gdzie spotykają się stomatologia, pediatria i psychologia. Oprócz umiejętności, ustawicznego kształcenia i wieloletniego doświadczenia, wymaga od lekarza cierpliwości, empatii i doskonałych zdolności komunikacyjnych. Dlatego w naszym gabinecie opiekę nad najmłodszymi pacjentami powierzamy specjalistkom: Agnieszce Zawadzkiej i Anecie Bartoszyńskiej. Obie panie doktor od wielu lat zajmują się leczeniem stomatologicznym dzieci, również przy pomocy sedacji wziewnej.

Mali pacjenci i ich rodzice mogą liczyć na fachową pomoc udzieloną w atmosferze spokoju i poczucia bezpieczeństwa, począwszy od wizyty adaptacyjnej, poprzez wizyty przeznaczone na leczenie, profilaktykę i w końcu wizyty kontrolne. Każdy pacjent traktowany jest indywidualnie, a metody leczenia i zapobiegania chorobie próchnicowej dostosowane są do jego wieku, możliwości współpracy i potrzeb.

Opieka stomatologiczna nad naszymi pacjentami obejmuje również zalecenia higieniczne i żywieniowe, pomagając rodzicom w codziennym dbaniu o uśmiech swoich pociech.

Wizyta adaptacyjna

Kiedy pierwszy raz odwiedzić z dzieckiem gabinet stomatologiczny?

Pierwsza wizyta powinna być tzw. wizytą adaptacyjną – czyli spotkaniem, w czasie którego rodzice i pacjent zapoznają się z lekarzem, jego pomocą oraz samym gabinetem. Może obejmować badanie stomatologiczne, instruktaż higieny i żywienia oraz działania profilaktyczne.

Zaleca się aby pierwszą taką kontrolę przeprowadzać już „od pierwszego zęba” czyli nawet u 6-12 miesięcznych maluchów. Dlaczego tak wcześnie? Ponieważ już wtedy należy przestrzegać zaleceń żywieniowych i wdrożyć zabiegi higieniczne, które uchronią malucha przed próchnicą w przyszłości. Zgodnie z powiedzeniem „lepiej zapobiegać niż leczyć” dobrze zyskać wiedzę jak to robić. To także okazja by zapytać Waszego stomatologa o ząbkowanie, smoczek, nocne karmienie i inne nurtujące Was kwestie.
Bardzo ważne aby pierwsza wizyta nie była „wymuszona” dolegliwościami bólowymi dziecka. Kontakt ze stomatologiem po nieprzespanej z bólu nocy nie nastraja dobrze pacjenta do dalszej współpracy i powoduje negatywne skojarzenia na przyszłość.

Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u stomatologa?

Przygotowanie do takiej wizyty powinniśmy zacząć od rozmowy. Ważne by opowieść o tym czego może się spodziewać była pozytywna i pozbawiona ewentualnych obaw rodziców. Przedstawiamy czekającą wizytę jako spotkanie z doktorem, który obejrzy i policzy zęby, pokaże jak dobrze je umyć, opowie o „robaczkach próchniaczkach”.

Z pomocą przychodzą nam liczne książeczki np. „Myjemy ząbki”, „Zosia idzie do dentysty”, „Mam przyjaciółkę dentystkę”, „Maks i dentysta”, „Basia i dentysta”, a także bajki „Peppa u dentysty”, „Dr Ząbek i Legenda Zębolandii”.

Również producenci zabawek wychodzą naprzeciw oswajaniu ze stomatologią. Do wyboru mamy zestawy małego dentysty, dzięki któremu nasza pociecha może zbadać ząbki pluszakom, ciastolinę, czy klocki, z których można zbudować gabinet.

Co z kolejnymi wizytami? Leczenie

Jeżeli rodzic wie, że na nadchodzącej wizycie dziecko czeka już leczenie, nie wolno składać obietnic w stylu Pani nic nie będzie robiła. Nikt nie lubi być oszukiwanym i takie zapewnienia zamiast uspokoić małego pacjenta utwierdzą, go w przekonaniu, że ani rodzicom, ani lekarzowi nie można wierzyć. Nie używamy też słów ból, strach, bać się! Z zapewnienia nie będzie bolało dziecko zapamięta tylko będzie bolało, a pocieszenie nie bój się to prosta droga do postawy boję się. Jeśli rodzic sam obawia się leczenia lub ma nieprzyjemne wspomnienia z nim związane nie powinien dzielić się nimi z dzieckiem. Stomatologia bardzo się zmieniła przez ostatnie dziesięciolecia i nasze dzieci mają szansę poznać ją jako przyjazną i akceptowalną i nie powielić naszych lęków.

Niektóre procedury lecznicze wymagają użycia znieczulenia miejscowego. U małych pacjentów podanie znieczulenia odbywa się dwustopniowo: najpierw znieczula się dziąsło/śluzówkę za pomocą żelu znieczulającego, a dopiero po upływie kilku minut podaje się znieczulenia podśluzówkowe w postaci zastrzyku. Stosowane do tego igły są niezwykle cienkie i ledwo zauważalne przez pacjentów. Warto uprzedzić w domu dziecko, że ząbek może wymagać zamrożenia albo pójścia spać.

Im wcześniej podejmiemy leczenie zębów, które tego wymagają, tym zakres działania będzie mniejszy, a czas wizyty krótszy i mniej stresujący dla dziecka .

Zdecydowanie lepiej jednak zapobiegać, nauka dbania o higienę jamy ustnej i regularne przeglądy to podstawa stomatologii dziecięcej. Zalecamy kontrole co 3 miesiące oraz zabiegi profilaktyczne- lakowanie i lakierowanie.