Profilaktyka stomatologiczna

Profilaktyka stomatologiczna obejmuje wszelkie działania mające na celu zapobieganie próchnicy, chorobom przyzębia oraz innym chorobom jamy ustnej.

Nie ma piękniejszej ozdoby niż zdrowy, śnieżnobiały uśmiech. Aby móc się  cieszyć pięknymi zębami, trzeba o nie systematycznie dbać. Nic nie zastąpi profilaktyki stomatologicznej, zapobiega ona pojawianiu się próchnicy oraz innych chorób przyzębia i jamy ustnej.

Stomatolog dentysta toruń profilaktyka

Zabiegi profilaktyki stomatologicznej w MK Stomatologia Toruń

Higena jamy ustnej – jak dbać o swoje zęby ?

Zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej jest kluczem do utrzymania zdrowych zębów i przyzębia. Zadaniem profilaktyki jest przede wszystkim walka z płytką nazębną. Na sukces działań  profilaktycznych składa się ścisła współpraca lekarza i pacjenta. Systematycznie przeprowadzane profesjonalne zabiegi profilaktyczne wraz z dostosowaniem się pacjenta do wskazówek dotyczących codziennej pielęgnacji gwarantują zachowanie zdrowych zębów i dziąseł, a tym samym piękny i zdrowy uśmiech.

Nawet najlepiej przeprowadzone leczenie nie będzie trwałe, jeżeli nie będziemy właściwie dbać o higienę jamy ustnej. Dobry stomatolog zawsze zwraca uwagę na stan higieny jamy ustnej pacjenta i obecność ewentualnych rozwijających się stanów zapalnych.

Profilaktyka stomatologiczna w MK Stomatologia w Toruniu – Skorzystaj z programu TEST DRIVE ORAL B

Dbanie o higienę jamy ustnej nie kończy się jednak w domu. Dla utrzymania zdrowia jamy ustnej niezwykle ważne są regularne wizyty kontrolne, które pozwalają wychwycić na wczesnym etapie, pojawiające się zagrożenia i nieprawidłowości. Powinny się one odbywać co 6 miesięcy, podobnie jak usuwanie złogów nazębnych,  ale zdarzają się Pacjenci, którzy potrzebują wizyt nawet co 3 miesiące. Wszystko zależy od indywidualnych cech Pacjenta.

Lekarz lub wykwalifikowana higienistka, pomogą w doborze odpowiedniej szczoteczki, pasty oraz zaproponują właściwą metodę szczotkowania zębów, uzupełnioną o stosowanie nici dentystycznych, szczoteczek międzyzębowych, irygatorów i płukanek dentystycznych.

Proponujemy Państwu możliwość przetestowania działania szczoteczki elektrycznej z jednoczesnym instruktażem prawidłowego jej stosowania. Nasz gabinet bierze udział w Programie testowania szczoteczki elektrycznej TEST DRIVE ORAL B. S

Leczenie zębów w Toruniu

Systematycznie przeprowadzane profesjonalne zabiegi higienizacji pozwolą cieszyć się pięknym, zdrowym uśmiechem, przez skuteczną walkę z kamieniem i osadami nazębnymi.

Najczęstszą przyczyną powstawania kamienia nazębnego jest niedostateczna higiena, już po kilkudziesięciu godzinach od szczotkowania zębów zaczyna się mineralizacja płytki nazębnej, czyli niedoczyszczonych resztek pokarmu, bakterii i ich produktów przemiany materii.

Jednak tendencja do  odkładania  kamienia jak i szybkość jego powstawania są cechami indywidualnymi, w znacznym stopniu uwarunkowanymi składem śliny.

Czynnikiem zdecydowanie przyspieszającym odkładanie kamienia nazębnego jest palenie tytoniu.

Kamień nazębny może stanowić duże zagrożenie dla zdrowia naszej jamy ustnej.
Jest on przyczyną zapalenia dziąseł, które nie leczone może przerodzić się w zapalenia przyzębia.
Zapalenie przyzębia to już poważny stan objawiający się zanikiem kości, brzegu dziąseł, rozchwianiem i utratą zębów. Usunięcie kamienia nazębnego wymaga profesjonalnego oczyszczenia w gabinecie stomatologicznym.