• Protetyka Top

Stomatologia dziecięca

Stomatologia dziecięca (pedodoncja, stomatologia wieku rozwojowego) to specjalność zajmująca się diagnostyką, leczeniem, profilaktyką chorób zębów, przyzębia oraz jamy ustnej u najmłodszych Pacjentów.

Pierwszy kontakt ze stomatologiem jest dla dziecka dużym przeżyciem, które kształtuje późniejsze nastawienie do wizyt w gabinecie dentystycznym. Istnieją dwie główne przyczyny strachu dziecka przed dentystą , obraz przekazany przez rodziców, utrwalający w dziecku przekonanie, że leczenie u stomatologa wiąże się z bólem oraz własne bolesne doświadczenia z poprzednich wizyt.

Jeśli małe dziecko trafia do gabinetu po raz pierwszy z bólem zęba jest to bardzo trudna sytuacja dla wszystkich – dla małego pacjenta i jego rodziców, a także dla lekarza.. Dziecko jest przestraszone, nieufne, często niewyspane. Niezwykle trudno nawiązać wtedy przyjazne relacje, a tym bardziej mile wspomnienia.

Wizyta adaptacyjna

Zachęcamy, aby pierwsza wizyta dziecka w gabinecie miała miejsce zanim pojawią się problemy. Wizyta adaptacyjna zwykle kończy się na krótkiej rozmowie w trakcie której dziecko ma możliwość zapoznania się ze swoim lekarzem, gabinetem i instrumentami stosowanymi podczas leczenia. U dzieci pozytywnie nastawionych i chętnych można przeprowadzić krótki bezbolesny zabieg lakowania lub lakierowania.

Drodzy rodzice pamiętajcie o kształtowaniu nawyków higienicznych u Waszych dzieci, to podstawa ich zdrowego uśmiechu.

Jeszcze przed wyrżnięciem zębów mlecznych należy regularnie przemywać buzię dziecka gazikiem zwilżonym łagodnym naparem z rumianku lub przegotowaną wodą. Przyzwyczajamy w ten sposób maleństwo do późniejszego mycia zębów i utrzymujemy higienę jamy ustnej. W ten sam sposób myje się po każdym posiłku pierwsze ząbki mleczne, pamiętając, aby przecierać je zarówno od strony warg, jak i języka.

Około 1. roku życia rozpoczynamy regularne mycie zębów szczoteczką dostosowaną do wieku dziecka. Do ok. 5. roku życia zabiegi szczotkowania wykonują rodzice lub dzieci pod uważnym nadzorem rodziców. Odpowiednią dla wieku pastę do zębów wprowadzamy gdy dziecko nauczy się wypluwać ślinę.

Po wieczornym myciu zębów nie należy podawać dziecku pokarmów ani napojów innych niż woda.

Zęby mleczne

Z uwagi na odmienną budowę zębów mlecznych- cieńsze tkanki twarde i mniejszą ich mineralizację próchnica rozwija się w nich bardzo szybko. Nie leczone zęby mleczne z głęboką próchnicą mogą dostarczyć dzieciom wiele bólu. Może też nastąpić utrata zębów mlecznych powodując przedwczesne wyżynanie się zębów stałych i w następstwie wady zgryzu. Mogą również prowadzić do powstawania ostrych i przewlekłych stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej i mieć wpływ na uszkodzenia zawiązków zębów stałych.

Zęby stałe

Pierwsze żeby trzonowe stałe (szóstki) wyrzynają się między 5, a 6 rokiem życia. Ze względu na niską mineralizację i brak wykształconych prawidłowych nawyków higienicznych i żywieniowych u młodszych dzieci oraz niekorzystna anatomia powierzchni zgryzowych sprawia, że są one najczęstszym miejscem występowania próchnicy.

Jeśli dojdzie już do powstania ubytku, należy go jak najszybciej wyleczyć. Im wcześniej podejmiemy leczenie zęba, konsekwencje i zakres będzie mniejszy, i mniej czasochłonny.

Zdecydowanie najlepiej jednak zapobiegać, nauka dbania o higienę jamy ustnej i regularne przeglądy to podstawa stomatologii dziecięcej. Zalecamy kontrole co 3 miesiące.

Zabiegi profilaktyczne: lakowanie i lakierowanie- patrz PROFILAKTYKA

Sedacja

Sedacja, potocznie nazywana gazem rozweselającym obniża poziom stresu związany z wizytą u dentysty zarówno u małych jak i dużych pacjentów, wywołując stan przyjemnego odprężenia i rozluźnienia, przy jednoczesnym zmniejszeniu uczucia bólu.

Stan uspokojenia uzyskuje się poprzez wdychanie gazu rozweselającego za pomocą specjalnej maseczki dopasowanej rozmiarem do wielkości nosa. Lekarz stomatolog przez cały czas trwania zabiegu kontroluje dawkę wdychanego gazu i dostosowuje ją do potrzeb leczenia oraz stanu pacjenta.

Leczenie w sedacji wymaga powstrzymania się od jedzenia na trzy godziny przed wizytą oraz z uwagi na konieczność oddychania przez nos zadbania o jego drożność.

Działanie mieszaniny tlenu i podtlenku azotu na organizm może się nieco różnić u każdego pacjenta, ale generalnie sprowadza się do efektu rozluźnienia i uspokojenia przy jednocześnie pełnym zachowaniu świadomości i odruchów. Znika zdenerwowanie, pojawiają się przyjemne myśli. Napięcie i strach, zastępuje śmiech i gadatliwość lub przeciwnie – wyciszenie i milczenie. Zrelaksowany pacjent dużo lepiej toleruje podanie znieczulenia, leczenie stomatologiczne, a nawet zabieg chirurgiczny. Sedacji może również towarzyszyć efekt niepamięci wstecznej – pacjent  zapomina o niemiłych dla siebie wrażeniach.

Po zakończeniu zabiegu pacjent przez kilka minut oddycha czystym tlenem, dzięki czemu wychodząc z gabinetu nie odczuwa już żadnych efektów sedacji i może kontynuować codzienne aktywności

Najlepiej na sedację reagują pacjenci, którzy nie doświadczyli jeszcze nieprzyjemnych zabiegów i nie zdążyli się zrazić do ewentualnego leczenia. Rekomenduję użycie gazu u wszystkich dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze stomatologiem, aby leczenie zawsze kojarzyło się im z niezwykłą przygodą, w czasie której „odwiedzają” swoje ulubione bajki. Sedacja jest też często jedynym ratunkiem dla dzieci z dentofobią, które doświadczyły bólu i strachu związanego z wizytami w gabinecie. Ponowne zdobycie zaufania pacjenta bywa powolne, może wymagać kilku spotkań. Ze swojej strony wspieramy ten proces cierpliwością i empatią, natomiast do rodziców kierujemy prośbę o rozmowę z dzieckiem w celu pozytywnego nastawienia do leczenia, bez przekazywania własnych lęków.

Ważne jest by dziecko mogło się mentalnie przygotować na stawiane przed nim zadania.

Jeśli zastanawiacie się Państwo czy gaz rozweselający jest odpowiedzią na Wasze dylematy, zapraszamy na wizytę adaptacyjną, na której postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania.

 

Projekt i wykonanie Pollyart

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.