• Protetyka Top

Stomatologia estetyczna

Idealny uśmiech to marzenie niemalże każdego, chcemy aby nasze zęby nie tylko były zdrowe, ale też białe i piękne. Dostępne obecnie materiały i technologie pozwalają na uzyskanie olśniewającego uśmiechu.

Wybielanie

Wybielanie jest zabiegiem z zakresu stomatologii estetycznej pozwalającym na zmianę koloru zębów na jaśniejszy bez ingerencji mechanicznej  w tkanki zęba. Proces wybielania polega na stopniowym utlenianiu barwników pod wpływem nadtlenku wodoru przenikającego przez szkliwo aż do zębiny. Z tego powodu powolne wybielanie  preparatami o niższym stężeniu zapewnia większe bezpieczeństwo i lepszą kontrolę wykonywanego zbiegu. W USA 92 % stomatologów spośród badanych przez Clinical Research Associates stwierdziło, że stosują metodę NOCNEGO WYBIELANIA NAKŁADKOWEGO , jako najbezpieczniejszą, najmniej obciążoną ryzykiem powikłań i dającą najlepsze efekty.
 Wybielanie często staje się alternatywą dla szlifowania zębów pod korony czy licówki.
Niestety nie wszystkie przebarwienia poddają się utlenieniu np. przebarwienia po leczeniu tetracyklinami. Odrębnego postępowania wymagają także zęby martwe.
Efekt wybielania ciężko przewidzieć, u niektórych osób uzyska się spektakularną zmianę koloru, a u innych efekty będą ledwo zauważalne.

Nie jest możliwe dokładne zaplanowanie koloru, jaki uda się uzyskać, gdyż reakcja na środki wybielające jest osobnicza, zależy od struktury szkliwa i szeregu aspektów związanych z dietą i higieną jamy ustnej. Zęby zwykle wybielają się wolniej w części zbliżonej do dziąseł. Naturalny kolor zęba jest również ciemniejszy przy dziąsłach. 
Należy pamiętać, że uzupełnienia kompozytowe ani odbudowy protetyczne nie ulegają wybielaniu. Wymagają wymiany po zakończeniu procesu wybielania.

Przed podjęciem decyzji o wybielaniu konieczne jest badanie jamy ustnej i w razie potrzeby przygotowanie pacjenta do zabiegu.
Wybielać można tylko zęby zdrowe, nie wolno nakładać preparatów wybielających na ubytki próchnicowe.  Należy  zabezpieczyć wszelkie nieszczelności i ubytki a by uniknąć poważnych powikłań ze strony miazgi.
Przed wybielaniem konieczne jest usunięcie kamienia nazębnego i sadów oraz wyleczenie stanów zapalnych dziąseł.

Podczas wybielania i dwa dni po zakończeniu obowiązuje „Biała Dieta” i wykluczenie pokarmów i płynów barwiących.
Zdecydowanie należy zrezygnować z palenia papierosów, także elektronicznych.

Kolor po zabiegu stabilizuje się 2 tygodnie i po tym okresie można przystąpić do ewentualnej wymiany wypełnień czy leczenia zachowawczego i protetycznego.
Przejściowo na powierzchni zębów mogą pojawić się białe, matowe plamki, które znikają samoistnie w ciągu 1-2 dni i wynikają z przejściowego odwodnienia.

Reakcje niepożądane:
Może pojawić się przejściowa nadwrażliwość na bodźce termiczne o różnym nasileniu, czasem pojawiają się nawet dolegliwości bólowe o charakterze ciągłym. Przerwa w wybielaniu i zastosowanie preparatów zmniejszających nadwrażliwość pomaga złagodzić dolegliwości.
Inną reakcją może być podrażnienie dziąseł (zbielenie na powierzchni dziąseł), które mija samoistnie w ciągu kilku dni.Etapy:
Na podstawie wycisku pobranego w gabinecie technik przygotowuje indywidualne nakładki szczelnie dopasowane, aby żel wybielający nie wyciekał. Do nakładek pacjent aplikuje żel i zakłada je na noc lub na 3-5 godzin w ciągu dnia, w zależności od zastosowanego stężenia preparatu.


  Po założeniu nakładek należy usunąć ewentualne nadmiary żelu z powierzchni dziąseł. Z założoną nakładką nie wolno jeść, pić, ani palić papierosów.
Taka kuracja trwa od 7 do 14 dni ale efekt jest widoczny już po dwóch aplikacjach. Po zdjęciu nakładek należy przepłukać usta wodą i umyć zęby oraz nakładki.
Efekt utrzymuje się zwykle nawet przez kilka lat i zależny jest od stosowanej przez pacjenta diety i higieny jamy ustnej. W razie potrzeby można wykonać 1-2 dniowy zabieg przypominający, ale nie wcześniej niż po pół roku.

Biała dieta
Zaleca się spożywanie pokarmów i napojów z natury nie barwiących i bez dodatku barwników. Oznaczenia barwników E-100-E 199, kolor biały to E-170 oraz E-171.

Unikać
-napoje: kawa, herbata, soki, czerwone wino
-kolorowe owoce (m. in. wiśnie, borówki, porzeczki, maliny, truskawki, ciemne winogrona)
-kolorowe warzywa ( marchewka, papryka, pomidor, buraki, czerwona kapusta)
-czekolada i produkty zawierające kakao
-przyprawy (m.in. kurkuma curry, papryka, cynamon)

Można jeść:
-nabiał
-napoje- woda, mleko
-owoce (banany)
-warzywa białe i z małą ilością barwników ( m.in. biała kapusta, kalarepa, korzeń pietruszki, selera, szparagi, kalafior)
-warzywa bez skórki (ogórek, cukinia)
-mięso drobiowe
-ryby
-produkty zbożowe i kasze

W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości należy skonsultować się ze stomatologiem.
Aby zachować piękny, biały i zdrowy uśmiech, należy regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne i ewentualne profesjonalne oczyszczanie zębów z kamienia i osadów.
Przeciwwskazania
- wiek pacjenta poniżej 18 roku życia
- uszkodzenia mechaniczne lub próchnicowe zębów
- duża ilość wypełnień lub uzupełnień protetycznych w przednich zębach
- nadwrażliwość zębów
- zła higiena jamy ustnej oraz stany zapalne dziąseł
- alergia na utleniacze, glicerynę i żywice poliakrylowe
- ciąża i okres karmieni a piersią
- palenie tytoniu
- zaburzenia w stawach skroniowo-żuchwowych
- przyjmowanie silnych leków (psychotropowe, przeciwpadaczkowe, cytostatyki)
- niewyrównana cukrzyca
- padaczka, choroba Parkinsona

Bonding

Bonding to poprawa wyglądu zębów z zastosowaniem nowoczesnych materiałów kompozytowych. Zabieg nie wymaga ingerencji w tkanki zęba i polega na nałożeniu na jego powierzchnię cienkiej warstwy materiału kompozytowego. Pozwala na ukrycie różnych niedoskonałości na powierzchni zęba, zmianę koloru, korektę kształtu oraz niewielkich wad ustawienia zębów. Świetnie sprawdza w przypadku potrzeby poszerzenia zębów, np. w celu zamknięcia diastemy. W zdecydowanej większości przypadków zabieg jest w pełni odwracalny, ponieważ licówki kompozytowe łączą się z powierzchnią wytrawionego szkliwa dzięki sile adhezji (przylegania), a ząb nie wymaga szlifowania.


Lekarz wykonuje licówki kompozytowe bezpośrednio w ustach pacjenta, podczas jednej wizyty, zabieg jest całkowicie bezbolesny.  Trwałość tego rodzaju uzupełnień jest porównywalna do trwałości wypełnień, nie dorówna jednak trwałości licówek ceramicznych. W przypadku dobrej higieny mogą zachować walory estetyczne przez wiele lat. Niewątpliwą zaletą jest możliwość łatwej naprawy, w ustach pacjenta, bez potrzeby odsyłania pracy do pracowni technicznej.
Wskazania:
- niedorozwój szkliwa i zębiny
- przebarwienia zębów nie poddające się wybielaniu
- nieestetyczne wypełnienia w zębach przednich
- diastemy, szparowatość zębów
- korekta kształtu zęba
- korekta ustawienia zęba w łuku
- odłamania lub pęknięcia brzegów siecznych koron zębów
Przeciwwskazania:
- zgrzytanie zębami
- palenie papierosów oraz zła higiena jamy ustnej
- szkodliwe nawyki np. obgryzanie paznokci, gryzienie ołówków-
- zęby bardzo zniszczone

Zalecana jest okresowa kontrola licówek kompozytowych co 12 miesięcy w celu oceny ich stanu oraz ewentualnego polerowania powierzchni licówek jeśli jest taka konieczność.

Licówki

Licówki są doskonałym sposobem na poprawienie estetyki uśmiechu. Pozwalają osiągnąć spektakularne efekty, pomimo niewielkiej ingerencji w tkanki zęba.
 Licówki to stałe uzupełnienia protetyczne pokrywające przednie powierzchnie zębów.  Wykonane są w całości z porcelany - bez podbudowy metalowej, co pozwala uzyskać znakomity efekt estetyczny. Ogromną zaletą licówek pełnoceramicznych jest fakt, że wymagają znacznie mniejszego zakresu preparacji tkanek zęba niż w celu wykonania koron protetycznych. Grubość licówek porcelanowych w zależności od potrzeby to zaledwie 0,5-1,0 mm, tak więc ingerencja w tkanki twarde zęba jest minimalna. Ceramika, z której są wykonane gładkością, barwą, przeziernością doskonale naśladuje naturalne szkliwo. Licówki są odporne na przebarwienia, dzięki czemu nowy uśmiech pozostaje niezmienny przez wiele lat.
Wskazania do zastosowania licówek:
- przebarwienia nie poddające się wybielaniu, np. po antybiotykach
- zdecydowana zmiana koloru zębów
- niedorozwój szkliwa i zębiny
- nieestetyczne wypełnienia na powierzchniach wargowych lub policzkowych
- zmiana kształtu zęba, np. wydłużenie
- korekta ustawienia zęba w łuku
- odłamania lub pęknięcia brzegów siecznych koron zębów
- zamknięcie diastemy- przerwy między siekaczami, szparowatość zębów

Przeciwwskazania stanowią:
- wady zgryzu- zgryz prosty i krzyżowy
- niewystarczająca higiena jamy ustnej
- zęby martwe, po leczeniu kanałowym
- zgrzytanie zębami
- szkodliwe nawyki np. obgryzanie paznokci, gryzienie ołówków
- zęby bardzo zniszczone, z rozległymi wypełnieniami
- braki zębowe w odcinkach bocznych uzębienia
- zbyt krótkie zęby, gdy ich powierzchnia jest za mała dla właściwego umocowania licówki

Korony estetyczne

Korony protetyczne - są to stałe (cementowane) uzupełnienia protetyczne pozwalające odbudować kształt i funkcję zniszczonego zęba. Zastosowanie uzupełnień pełnoceramicznych lub na podbudowie z tlenku cerkonu zrewolucjonizowało możliwości uzyskiwania efektów estetycznych w protetyce.
Ząb naturalny jest na tyle transparentny, że światło przechodzi przez całą jego grubość. Korony pełnoceramiczne wykazują właściwości optyczne zbliżone do tkanek zęba pozwalając na uzyskanie doskonałych efektów kosmetycznych, jednocześnie są całkowicie obojętne dla tkanek przyzębia, nie wywołując żadnych podrażnień.

Najczęstszymi wskazaniami do wykonania koron są:
-znaczne zniszczenie twardych tkanek zęba,
-stan po leczeniu kanałowym,
-zaburzenia rozwojowe zębów,
-przebarwienia niemożliwe do usunięcia innymi metodami,
-nieprawidłowy kształt lub ustawienie zębów (w przypadkach gdy nie jest możliwe     
 przeprowadzenie leczenia ortodontycznego),
-starcie zębów

Projekt i wykonanie Pollyart

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.