• Protetyka Top

Stomatologia zachowawcza

Jak sama nazwa wskazuje ma na celu zachowanie własnych zębów. Podstawowym zadaniem jest zapobieganie i leczenie próchnicy -choroby zakaźnej, atakującej tkanki twarde zęba. Ząb niestety nie zregeneruje się samoistnie, zazwyczaj konieczne jest usunięcie próchnicowo zmienionych tkanek i wypełnienie ubytku. Jednocześnie dokładamy wszelkich starań aby zachować żywotność leczonych zębów.

Infiltracja

Infiltracja jest całkowicie bezbolesną i niewymagającą borowania metodą leczenia próchnicy początkowej. Najwcześniejszym etapem rozwoju próchnicy dostrzeganym klinicznie jest biała plama (macula alba), wywołana demineralizacją podpowierzchniowej warstwy szkliwa.
Infiltrant – bardzo płynna żywica, jest wchłaniana do układu próchnicowych porów w uszkodzonym zębie, wypełniając go i blokując penetrację próchnicogennych kwasów. Wczesna próchnica może więc być szybko zatrzymana, przy jednoczesnym zachowaniu tkanek zęba. Z pełną estetyką i medycznymi korzyściami.
Kolor zmiany próchnicowej jest spowodowany wzrostem porowatości szkliwa, która zmienia rozproszenie światła. Icon-Infiltrant, który wnika głęboko do porowatej tkanki zęba, ma podobny współczynnik załamania światła jak zdrowe szkliwo. Zinfiltrowana zmiana upodobania się do otaczającego zdrowego szkliwa.
Metoda ta pozwala łatwo zamaskować białe plamy pochodzenia próchnicowego powstałe np. po zdjęciu zamków ortodontycznych.

Wypełnienia

Leczenie próchnicy polega na starannym i ostrożnym oczyszczeniu ubytku próchnicowego oraz założeniu szczelnego wypełnienia, odtwarzającego prawidłowy kształt zęba. W naszym gabinecie stosujemy wysokiej jakości materiały kompozytowe, o szerokiej gamie kolorów, co w połączeniu ze zdolnościami manualnymi pozwala uzyskać wyglądające naturalnie, wysoce estetyczne i funkcjonalne wypełnienia.

Wykorzystywane przez nas materiały światłoutwardzalne dzięki nowoczesnym systemom wiążącym tworzą fizykochemiczne połączenie tkanek zęba z wypełnieniem, zapewniając bardzo dobrą adhezję do szkliwa. Materiały te posiadają wiele odcieni, o różnym stopniu przezierności, co umożliwia idealne dopasowanie do koloru zęba. Poza zaletami estetycznymi charakteryzują się odpowiednią twardością i odpornością na zgniatanie i ścieranie, dzięki czemu nie tylko pozwalają na estetyczną odbudowę zębów przednich, ale także znakomicie sprawdzają się w zębach bocznych, przywracając ich funkcję.

Wkłady koronowe- inlay, onlay

Wkłady koronowe to kosmetyczne uzupełnienia protetyczne będące alternatywą dla wypełnień wykonywanych metodą bezpośrednią w gabinecie stomatologicznym. Wykonuje się je w przypadku rozległych ubytków próchniczych zazwyczaj w zębach trzonowych i przedtrzonowych. W zależności od rozległości odbudowy wynikającej z uszkodzenia tkanek zęba wyróżniamy:
Inlay - odbudowa nie obejmuje żadnego guzka zęba,
onlay - odbudowa pokrywa część guzków zęba, alternatywa dla korony
overlay odbudowa pokrywa całą górną warstwę zęba, alternatywa dla korony
Wykonanie wkładu koronowego wymaga  dwóch wizyt. Podczas pierwszej po oczyszczeniu zęba z próchnicy lekarz nadaje ubytkowi odpowiedni kształt, pobiera wycisk, a ząb zabezpiecza opatrunkiem. Na następnej wizycie gotowa odbudowa osadzana jest w ubytku za pomocą specjalnego cementu.

Ponieważ wkłady koronowe są wykonywane na podstawie wycisku, w warunkach laboratoryjnych, możliwe jest idealne odwzorowanie  kształtu zęba, uwzględniającego naturalne bruzdy, guzki, oraz powierzchnie styczne. Dzięki temu możliwe jest doskonałe dopasowanie odbudowy do zębów sąsiednich i przeciwstawnych.
Zastosowanie wkładu koronowego pozwala zredukować zjawisko skurczu polimeryzacyjnego występującego w odbudowach kompozytowych, a specjalnemu procesowi polimeryzacji w laboratorium są też twardsze i trwalsze niż zwykłe wypełnienia.
Można je wykonać z materiałów kompozytowych, ceramiki, złota.
Tego typu wypełnienia sprawdzą się w przypadkach rozległych ubytków próchnicowych,  po leczeniu kanałowym, przy znacznym starciu zębów bocznych, gdy konieczna jest odbudowa kilku zębów obok siebie.
Przeciwwskazaniem do ich wykonywania jest bardzo duże zniszczenie korony zęba. Kiedy w dobrym stanie pozostał tylko korzeń zęba i niewielka część korony, należy po przeleczeniu endodontycznym wykonać wkład koronowo-korzeniowy i koronę protetyczną.

Projekt i wykonanie Pollyart

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.