• Protetyka Top

Endodoncja

Leczenie endodontyczne

 

Endodoncja to dział stomatologii zachowawczej obejmujący diagnozowanie i leczenie chorób miazgi i tkanek okołowierzchołkowych.
Wskazaniem do leczenia kanałowego są bardzo głębokie ubytki próchnicowe, zapalenie, martwica, zgorzel miazgi, zapalenie tkanek okołowierzchołkowych, złamanie lub zwichnięcie zęba, planowane leczenie protetyczne, nieprawidłowo wykonane pierwotne leczenie endodontyczne. Obecność zakażonej miazgi jest także potencjalnym zagrożeniem dla zdrowia ogólnego, stanowiąc pierwotne ognisko zapalne, z którego może nastąpić wysiew patogennych bakterii do krwi, a następnie do odległych narządów. W efekcie może dojść do rozwoju chorób serca, stawów, nerek, skóry oczu i wielu innych.
Leczenie endodontyczne polega na usunięciu chorobowo zmienionej miazgi i bakterii z komory i kanałów zęba, zdezynfekowaniu ich i wypełnieniu odpowiednim materiałem.

Etapy leczenia:

Diagnostyka RTG, dzięki radiowizjografii zdjęcie jest widoczne natychmiast, w dużym powiększeniu na ekranie monitora i pozwala na zapoznanie się z anatomią zęba oraz ewentualnymi dodatkowymi problemami.
Otwarcie komory zęba z dokładnym oczyszczeniem tkanek ze zmian próchnicowych i odsłonięciem ujść kanałów.
Opracowanie kanału lub kanałów przy użyciu specjalnych narzędzi kanałowych - pilników wraz z towarzyszącym obfitym płukaniem , np . podchlorynem sodu.
Osuszenie kanałów i szczelne ich wypełnienie najczęściej gutaperką.
Kontrola radiologiczna prawidłowości wypełnienia kanałów
Odbudowa zęba - w zależności od wskazań oraz stopnia zniszczenia tkanek zęba zakładane jest wypełnienie lub wykonywana odbudowa protetyczna.
Dla podjęcia decyzji o rozpoczęciu leczenia endodontycznego bardzo istotna jest wiedza o stanie zdrowia pacjenta. Niektóre choroby serca, nerek, wątroby, zaburzenia endokrynologiczne, leczenie immunosupresyjne czy stany obniżonej odporności, mogą być przeciwwskazaniem do leczenia kanałowego.

Projekt i wykonanie Pollyart

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.