Implantologia

Implantologia jest nieustannie rozwijającą się dziedziną, bez której nie można sobie wyobrazić współczesnej stomatologii odtwórczej. Nic nie zastąpi brakującego zęba w sposób bardziej komfortowy, naturalny i estetyczny jak dobry implant zębowy. Zastosowanie implantów pozwala na odbudowę pojedynczego zęba, bez potrzeby szlifowania zębów sąsiednich, odbudowę kilku zębów przez wykonanie mostu na implantach. Implanty mają także zastosowanie w przypadkach całkowitego bezzębia, zapewniając mocne i pewne podparcie dla protez.

CZYTAJ WIĘCEJ

Implanty zębów Toruń
Implanty zębów Toruń

Przełomowym momentem w implantologii stało się odkrycie przez Branemarka, w latach pięćdziesiątych XX wieku, biokompatybilnej natury tytanu. Dzięki temu odkryciu w 1965 r. wykonano pierwszy śrubowy wszczep z czystego tytanu, który jest całkowicie neutralny dla organizmu i nie wywołuje alergii. Od tego czasu, dzięki licznym badaniom systemy implantologiczne wciąż są udoskonalane.

Postępowanie przed implantacją

Implanty są obecnie powszechnie stosowaną metodą uzupełniania braków zębowych, należy jednak pamiętać, że powodzenie leczenia implantologicznego wymaga kompleksowej diagnostyki.
Podjęcie decyzji o wykonaniu zabiegu implantacji poprzedzone jest szczegółowym wywiadem na temat ogólnego stanu zdrowia. Niektóre schorzenia i stosowane leczenie mogą stanowić przeciwwskazanie do implantacji. W razie wątpliwości możemy Państwa poprosić o wykonanie dodatkowych badan lub konsultację z Państwa lekarzem prowadzącym. Kolejnym krokiem jest badanie kliniczne jamy ustnej, dzięki któremu możemy ocenić stan pozostałych zębów, przyzębia, tkanek miękkich oraz poziom higieny. Dla planowania prac na implantach niezwykle ważna jest ocena ilości i jakości tkanki kostnej mającej stanowić podłoże dla wszczepu. Wykonanie tomografii komputerowej 3D pozwala nam dokładnie ocenić anatomię wyrostka zębodołowego i zaplanować rozmieszczenie i dobór implantów.

Implanty

Implant zębowy wygląda jak niewielka śrubka. Wykonany z obojętnego biologicznie materiału jakim jest tytan doskonale zastępuje utracony korzeń naturalnego zęba. Jego powierzchnia poddana procesom wytrawiania i piaskowania, ma unikalną porowatą strukturę, która przyspiesza i stymuluje osseointegrację czyli zrost z kością.

CZYTAJ WIĘCEJ

Implanty zębów Toruń
Implant zęba

Zabieg implantacji

Zabieg wszczepienia implantu wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, które zapewnia komfort i całkowitą bezbolesność.  W trudniejszych przypadkach zabieg wykonywany jest z wykorzystaniem nawigacji w postaci szablonu chirurgicznego, zapewniającego idealną pozycję implantu. Tytanowy wszczep wymaga czasu na zintegrowanie z kością. Po upływie 3-9 miesięcy można przejść do drugiego etapu jakim jest odsłonięcie implantu i założenie śruby gojącej, po kolejnych 2-3 tygodniach możemy przystąpić do odbudowy protetycznej.

Większe braki w uzębieniu

CZYTAJ WIĘCEJ